Dameware Adım Adım Kurulum

Bu yazımızda uzaktan destek uygulaması Dameware Remote Support’un kurulumunu adım adım yapacağız.

Gereksinimler:

  1. Dameware Remote Support Kurulum yazılımı
  2. Dışardan erişilebilir veya DMZ networke bağlı bir server
  3. Firewall üzerinden 80, 443, 6129, 6130, 6132, ve 6133 portlarının açılması

Öncelikle, aşağıdaki linkten Dameware Remote Support’u indirelim:

https://downloads.solarwinds.com/solarwinds/Release/DameWare/v12.0.5/DameWare-RemoteSupport-MobileGateway-CentServ-v12.0.5-Eval.zip

Kurulum; Kurulum aşamasında

Express Installation seçip next diyelim ve

Ekranından sonra Lisans Ekleme yardımcısı gelecektir. Customer portaldan aldığınız lisans anahtarını burada girebilirsiniz.

 

Lisanstan Hemen sonra gelen yukarıdaki ekranda modüller ve özellikleri gözükmektedir. Next e tıklayıp geçelim.

Eğer internet Proxy i ayrı servera kuracaksınız Advanced Configuration seçebilirsiniz. Hızlı kurulum da eğer server dışardan erişilebilirse ve Centralization serverda aynı server olacaksa seçilebilir. Bu demo için Hızlı kurulum seçeneği ile ilerleyeceğiz.

Hızlı kurulum için gerekli ayarlar yapılıyor.

Firewalldan 80,443,6129,6130,6132,6133 portları açıldıktan sonra dış ip mizi internet session yerine yazmamız yeterli olacaktır. Test connection a bastıktan sonraTest Successful bildirimi alıyorsak Next e basıp geçebiliriz.

Kurulum ayarları tamamlandı. Varsayılan admin ve kullanıcı hesaplarımız da kuruldu. Şimdi özelleştirme ayarlarına geçmek için Finish e basalım ve sihirbaz kapansın.

Centralized Server Özelleştirme

Şimdi Centralized server için gerekli özelleştirmeleri yapalım. Bunun için masaüstündeki Administration Console uygulamasını açıyoruz.

Connect Server a tıklayalım ve konsolumuz açılsın.

Administrator konsolda Dameware kullanacak teknisyenleri tanımladığımız yer. Teknisyen hesaplarını açabilir ve görevlerini belirleyebiliriz. Dameware kurulumundaki varsayılan admin şifresini de değiştirmenizi kesinlikle öneririm. Ayrıca user hesabını silebilirsiniz.

Bu ekranda da Internet Proxy ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ayrıca uzak kullanıcılarda remote control istemcisi yüklü olmasa bile internet üzerinden yükleme sunan Deployment Link e de burdan ulaşabilirsiniz.