En Kolay Ön Muhasebe Yazılımı

Öncelikle ön muhasebenin bir işletme için neden önemli olduğuna değinerek başlamak gerektiğini düşünüyoruz.

Piyasada çok sayıda ön muhasebe yazılımı bulunmaktadır. Bu tür ön muhasebe programlarının genel amacı bir firmanın borç ve alacaklarını düzenli bir şekilde kayıt altına almak ve bu kayıtların raporlarını firmaya sunmaktır.

Birçok firma için zaman alan ve zahmetli süreç olan ön muhasebe; bir firmanın hayatını devam ettirebilmesi için çok önemli bir fonksiyondur. Bu bağlamda işletmeler genelde “ön muhasebeci” istihdam ederler ve bu çalışanların fatura kesme, cari borç alacak kaydı, cari ekstre çıkarma gibi görevleri vardır.

İşletmeler için çok önemli olan nakit akışı yönetimi, ön muhasebeden gelecek olan sağlıklı finansal bilgiler ile mümkündür. Dolayısıyla ön muhasebe biriminden, ön muhasebe programına sağlıklı veri girişi ve bu verilerin derlenip işletmenin finansal durumunu gösteren raporların alınması işletme yöneticilerinin doğru yatırım veya harcama yapmalarını kolaylaştıracaktır.

Peki işletme için kritik öneme sahip ön muhasebeyi kolaylaştırarak işletmenin yararına olacak şekilde nasıl tutarız?

İşletmeler genelde bu işlemler için bir muhasebe programı alırlar. Program almayı tercih etmeyen firmalar ise bu işi defter, Excel vs. yardımı ile yapmaya çalışırlar. Ancak ön muhasebe programı kullanmak istemeyenler için iş yüküne bağlı olarak sağlıklı kayıt tutmak ve bu kayıtlardan ihtiyaç olduğunda raporlar çıkarmak biraz daha zahmetli bir süreç olduğu aşikârdır.

Diğer yandan, muhasebe programı kullananlar için ise farklı kolaylıklar ve zorluklar vardır. Bu kolaylıkların en başında yukarıda bahsettiğimiz işletme finansal durumunun fotoğrafını çekebilecekleri raporları alabilmeleri gelir. Bu raporlardan bazıları:

  • Cari Raporları
  • Nakit Akış Tabloları
  • Çek Senet Raporları
  • Stok Durum ve Hareket Raporları
  • Fatura ve Sevkiyat raporları

Raporların yanı sıra işletmeler için kritik satış geliştirme işlemleri olan teklif hazırlama ve müşteri görüşmelerini de kayıt altına alıp kaç teklifin satışına dönüştüğü, hangi müşterilerle ne konuda konuşulduğu gibi süreçleri de takip etmek istemektedirler. Teklif hazırlama konusundaki makalemizi bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bir işletme için en kritik fonksiyon nakit akışını doğru yönetmektir. Nakit akışını doğru yöneten firmalar; Yatırımlarını finansal durumlarını göz önünde bulundurarak daha sağlıklı kararlar alabilirler. Diğer yandan kime ne kadar ne zaman ödeme yapacağını bilmeyen, hangi kredinin vadesinin ancak bankadan gelen telefonla öğrenen işletmeler ise zorluklarla karşılaşacağı ve sıkıntılar yaşayacağı bir gerçektir.

Perasis Yazılım Teknolojileri olarak işletmelerin nakit akışlarını sağlıklı bir şekilde sunma amacı ile fatura, çek-senet, sevkiyat, depo, ödeme, tahsliat, teklf modülleri bir araya getirerek uzun süre işletme ihtiyaçlarını gözlemleyerek geliştirdiğimiz mobil web ön muhasebe programı Mobiliys’i incelemenizi tavsiye ederiz.