Solarwinds Netwok Configration Monitor Nedir? Ne İşe Yarar?

SolarWinds Netwok Configration Monitor (SolarWinds NCM) envanter oluşturmaya ve güncel tutmaya, Ağ aygıtlarındaki ayarların yedeklenmesine, var olan yedeği farklı cihazlara aktarmaya, Ulusal Güvenlik Açığı Veri tabanı entegrasyonu ile IOS güvenlik risklerini tanımlamaya yardımcı olur.

Envanter oluşturmak için Otomatik olarak zamanlayacağınız aralıklarda ağ içerisinde arama yaparak markadan bağımsız olarak tüm ağ cihazların durumunu, ayrıntılı bilgilerini alır ve size tam anlamıyla detaylı bir bilgi kaynağı oluşturur. Bu kaynak sürekli güncellendiğinden, siz farklı sorunlarla uğraşırken yeni eklenen cihazları, seri numarası, markası, modeli, ip adresleri gibi bilgilerini kaydetme ve organize etme işlerine vakit ayırmanız gerekmez. Sürekli güncel tutulan veri tabanında cihazların bakım anlaşmalarını veya cihaz ömürlerini NCM sizin için kendisi takip eder ve anlaşma bitim tarihlerini veya ömrünü doldurmuş cihazları size bildirir. Bu sayede cihazlar herhangi bir sorun çıkmadan kontratları yenileyebilir, ömrünü tamamlamış cihazları ağınızda bir problem olmadan planlayıp değiştirebilirsiniz.

Solarwinds Network Configration Monitor, ağ ürünlerinin yapılandırma yedeklerinin alınmasını ve bunların arşivlenmesini otomatik olarak sağlar. Bir yapılandırma yedeği tamamlanınca NCM bu yedeği marka ve versiyona göre arşivler. Böylelikle bu arşivler içinde kaybolmaz aradığınız yedeğe istediğiniz anda ulaşırsınız. NCM yedekleri versiyona göre arşivlerken herhangi bir cihazın yapılandırması hata ile karşılaşırsa, bilinen en iyi yapılandırmayı yeniden cihaza yükleyerek kesintileri minimuma indirir. Aynı zamanda bu ağınızda arızalanmış bir ağ cihazını değiştirdiğinizde, yapılandırma ayarlarını yedekten hızlıca yüklemenizi sağlar.

NCM ağınızı sürekli gözlemlemenize olanak sağladığından, herhangi bir cihazdan yedek arşivlenememişse size bu konuda bilgi verir böylelikle siz de bir sürprizle karşılaşmazsınız. Daha da ötesi rol bazlı yetkilendirme sayesinde kimin hangi cihaza müdahale edebileceğine siz karar verebilirsiniz. Dilerseniz yapılan değişiklikleri cihaz üzerinde uygulamadan onay mekanizmasına dahil edebilirsiniz. Bu sayede kişi bazlı hataları da minimize etmiş olursunuz.

Kısaca özetlersek:

 • Markadan bağımsız yapılandırma yönetimi
 • Yapılandırma yedeklemesi ve versiyon arşivleme
 • Yapılandırma kuralları belirleme
 • Cisco Smartnet entegrasyonu ile ağ aygıtlarında ömrünü tamamlamış cihazların kontrolü ve bakım kontratı bitecek cihazların takibi,
 • Yapılandırma değişikliklerini izleme ve yapılan değişiklikleri karşılaştırma
 • Ağ yapınızda bulunan tüm ağ cihazlarınız için envanter yönetimi
 • Güvenlik açığı ve IOS güvenlik risk analizi
 • Rol bazlı cihaz yönetimi ve onay mekanizmaları oluşturma

Lisanslama modeli NCM de yöneteceğiniz cihaz sayısına bağlıdır. Örneğin 5 ap, 1 firewall, 3 adet switch varsa toplam ihityacınız olan lisans sayısı 9’dur. NCM ile yönetebileceğiniz cihazların bazıları ise; router, switch, ap, firewall, load balancer, Internet cache server aynı zamanda var olan Windows sunucularınızın envanterini de yönetebilirsiniz.

 

Minimum Sistem Gereksinimleri:

Alan Miktarı: 20GB

Ram: 3GB

İşlemci: 3GHz, dual-core

.net Framework: .NET 4.5

İşletim sistemi: Windows Server 2008 R2 SP1, 2012, 2012 R2

 • Veri Tabanı: Express, Standard, ya da Enterprise
 • SQL Server 2008, 2008 SP1, 2008 SP2, 2008 SP3, ya da 2008 SP4
 • SQL Server 2008 R2, 2008 R2 SP1, 2008 R2 SP2, ya da 2008 R2 SP3
 • SQL Server 2012, 2012 SP1, 2012 SP2, ya da 2012 SP3
 • SQL Server 2014, ya da 2014 SP1
 • SQL Server 2016

Not: Minimum sistem gereksinimleri temel yapılandırma için verilmiştir. Yönetilecek cihazların genişliği ve çeşitliliği arttıkça yukarıda verilmiş gereksinimler de artabilir.

Daha detaylı bilgi, teklif ve danışmanlık için uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.