SolarWinds Service Desk

Gelişen teknolojilerin kullanıcı deneyimini ve iş süreçlerini daha fazla yakınlaştırması, kullandığımız teknolojilerin iş süreçlerimize dahil olması nedeni ile sistemsel sorunlar iş hayatımızı ve akışımızı geçmişe oranla çok daha fazla etkiler duruma geldi. Bu durum IT ticket sistemlerini önemli hale getirdi.

Destek yazılımları ile beraber organizasyon içerisindeki diğer bölümler de iş süreçlerine katıldıkça sorunların kısa sürede ve verimli şekilde çözülmesi, iş süreçlerinin sağlıklı devam etmesinde en büyük etmen olarak karşımızda durmaktadır. Solarwinds Service Desk, IT destek işlerinizi kolaylaştırmak ve firmanıza hizmet sunmak için oluşturulmuş, bulut tabanlı bir IT ticket yönetimi çözümüdür. Temel IT Ticket gereksinimlerine sahip küçük bir IT biriminiz veya karmaşık bir IT altyapısı ve çok yönlü süreçleri olan büyük bir işletme olsun, SolarWinds Service Desk, mevcut gereksinimlerinizi, ilerideki operasyon ihtiyaçlarını ölçeklendirmek ve desteklemek için tasarlanmıştır.

Service Desk Eksiksiz IT Ticket Yönetim Sistemi

  • Ticket sistemi, demirbaş yönetimi, donanım/yazılım yapılandırma veritabanı, yazılım lisans yönetimi ve daha fazlası
  • ITIL destekli olay, sorun, değişiklik ve yayınlama yönetimi
  • Geliştirilmiş raporlar ile verilen desteği değerlendirin, aksiyon alın ve sürekli süreçlerinizi geliştirin. Destek konularının ağırlıklarını çözümleyip kaynaklarınızı yönlendirin.

Dijital Zamanın Destek Sistemi

  • Yapay zeka ve makine öğrenmesi ile destek ekibinizin süreçlerini kolaylaştırın ve son kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunun.
  • Güçlü otomasyonlar ve iş akışı motorları ile iş yerinizin süreçlerini, tekrar eden görevlerini yönetin. Verilen desteğin verimliliğini ve ekibinizin üretkenliğini arttırın.
  • IT destek ekiplerinin zorluklarını anlayan ve sektörde uzun süre deneyimi olan bir ekip ile sizin ihtiyaçlarınız için genişletilebilir şekilde geliştirilmiştir.

Öne çıkan diğer özellikler

Son Kullanıcı Servis Portalı:

Düzenlenebilir servis portalı ile çalışanlar ticket oluştururken aynı zamanda aşağıda bulunan makalelere göz atabilir sorun ile eşleşenleri okuyabilir veya şirket duyurularını görebilirler.

Bilgi Yönetimi:

Şirketinizde genel veya sık olarak karşılaştığınız sorunları veya kurulum adımlarını makaleler haline getirip kitaplığa kaydedin. Bunları servis portalında veya ticketlara cevap verirken hızlı cevap olarak kullanın.

Satınalma Yönetimi:

Demirbaşlarını yönetirken aynı zamanda sözleşmelerinizi, siparişlerinizi ve satıcılarınızı da yönetin.

Solarwinds Service Desk ile ilgili daha fazla bilgi almak için 0212 949 0700 numaralı telefondan veya [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.