Teklif Nasıl Hazırlanır?

İşletmelerin hayatlarını devam ettirebilmeleri için satış yapmaları dolayısıyla fatura kesmeleri gerekmekte olduğu bir gerçektir. İster küçük bir işletme olsun ister büyük her boyutta işletme ürün ve hizmetlerini satmalıdır ve bu satış işleminin ilk aşaması müşteri ile temastır.

Temas yani müşteri ile ürün ve hizmetleriniz hakkında görüşmeleriniz farklı kanallardan başlayabilir, Örneğin temas bazen müşteriden gelen bir email ile başlar bazen başka bir müşterinizin yönlendirmesi şeklinde başlayıp yine işletmeye göre müşteri ziyareti, ürün ve hizmetleriniz hakkında potansiyel müşterinizi bilgilendirmeniz ile devam eder.

Bu süreçlerin kayıt altında tutulması kurumsal hafızanın kayıt altına alınması anlamında çok önemlidir. Şöyle ki hangi müşterinizle ne hakkında görüşmede bulunuyorsunuz veya bulundunuz. Müşteriniz sizden ne bekliyor? Satış işlemine devam edebilmek için siz müşterinizden herhangi bir bilgi bekliyor musunuz? Bir sonraki adımda satışı kapatmak için ne yapmanız gerekiyor gibi birçok soruya cevap veren bir sisteminiz olması gerekiyor. Bu aşamaları yani görüşme takibini bir şekilde kayıt altına alıyor olmalısınız. Görüşme takibini kayıt altına almak için bir ajanda, Excel veya CRM adı verilen uygulamalar kullanmanız size daha verimli takip için yardımcı olacaktır.

Görüşme aşamalarının en önemlilerinden biri de teklif hazırlama işlemleridir. Birçok işletme hangi müşterisine ne teklifi verdiğini bu tekliflerden ne kadarının satışa dönüştüğünü veya teklif üzerinde meydana gelen teklif revizyonlarını takip edemediklerinden dolayı satış kaybı yaşadıkları bir gerçektir.

Peki teklif hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Müşterinizle paylaşacağınız teklif, şekil ve bilgi açısından satışın gerçekleşmesi için çok önemli olduğu herkesin kabul edeceği bir konudur. Örneğin teklif istediğiniz bir firma size SMS ile yazsa veya yarım sayfa A4 kağıdı yırtıp üzerine kötü bir el yazısıyla paylaşsa bu firmaya bakış açınız nasıl olur? Diğer taraftan profesyonelce hazırlanmış üzerinde almak istediğiniz ürün veya hizmet hakkında açıklayıcı bilgiler bulunan, ne zamana kadar geçerli olduğu belirtilmiş, ödeme ve diğer şartların bulunduğu bir teklifi sunan firmaya bakış açınız nasıl olur? Eminim aynı olmayacaktır.

Teklif hazırlamanın bir önemli nedeni de; hazırlayacağınız teklif ile satış sözleşmesinin iki taraf için de net ve anlaşılabilir olmasıdır. Örneğin bir iş yaptıracaksınız bunun ne kadar destek ve garantisi olduğu, müşterinizin ve sizin sorumluluklarınızı yazıla hale getirmek ve bunu müşterinizle açık şekilde paylaşmak ileride yaşanması olası problemleri önleyecektir.

Hazırladığını teklifin üzerinde olabilecek değişiklikleri yani teklif revizyonlarını kayıt altında tutmanız elzemdir. Teklif revizyonları müşterinize sunacağınız ürün ve hizmetlerde, özellikle fiyatlandırma açısından hataları önleyecektir ve teklif hazırlama işini kolaylaştıracaktır. Örneğin bir müşterinize 1 ürün için 100 Lira teklif verdiğiniz, müşteriniz teklifi aldıktan sonar ürün sayısını 3 yapmanızı ve ödeme seçeneklerine kredi kartı ile ödemeyi eklemenizi istedir. Bu durumda fiyatı nasıl değiştireceksiniz? Eğer bir önceki teklifi kayıt altına almadıysanız ve müşteriniz ile olan görüşmeniz de kayıt altında değilse bu teklifte özel bir husus olup olmadığını iş yoğunluğunuza göre hatırlayıp cevap vermeniz gerekecektir. Oysaki bir sisteminiz olduğunu düşündüğümüzde sadece eski teklifi tıklayıp bunu revize et seçeneğini seçiyor olacak ve teklif ile alakalı tüm görüşmeleri sistem üzerinden erişebiliyor olacaktır.

İşletmenizin satışlarını karlı bir şekilde devam ettirmenize yardımcı olarak geliştirdiğimiz Mobiliys Teklif Hazırlama Sistemimizi incelmenizi tavsiye ederiz.